EXTRÉMNA PREMENA VIŠTUCKÉHO FUTBALU

apr 1, 2022 | Archív

Koncom minulého roka, ktorý bol ako aj rok predchádzajúci poznačený pandémiou COVID-19, sa ocitol vištucký futbal v hlbokej kríze, ktorá neveštila nič dobré a budúcnosť futbalu v našej obci visela na vlásku. Oddanosť zopár ľudí, ktorí niesli na svojich ramenách celé fungovanie klubu už nestačila na udržanie ani základných pravidiel fungovania a bolo jasné, že keď nepríde k razantnej zmene, môže nastať najhorší scenár. Za pomoci nových ľudí, ktorých sa podarilo zapáliť pre spoločnú vec sa spustil proces ozdravovania klubu.

S veľkou radosťou sme uvítali, že pri procese ozdravovania nášho klubu nám pomoc prisľúbili aj naši priatelia, ktorí majú bohaté skúsenosti z rôznych oblastí života.

Jedným z nich je najznámejší kondičný tréner na Slovensku, pán Maroš Molnár.

V minulosti spolupracoval so známymi profesionálnymi športovcami ako je Dominika Cibulková, Daniela Hantuchová, Ľubomír Višňovský, Miroslav Šatan, Peter Podhradsky, Filip Šebo, Daria Kasatkina a mnoho ďalších. V súčasnosti je kondičným trénerom Kaji Juvan – tenis , Jozefa Kovalika či Martina Vaculíka – plochá dráha. Okrem práce s profesionálnymi športovcami je známy širokej verejnosti ako hlavný tréner v televíznej sérií Extrémne premeny, ktorá ma za sebou dve veľmi úspešné a sledované série, a ktorej tretia séria sa aktuálne natáča.

Po vzájomnej dohode poskytol nášmu klubu priestory svojho fitnescentra MOLfit v Bratislave na Trenčianskej ulici, v ktorom počas zimných mesiacov spolu so svojimi spolupracovníkmi, kondičnými trénermi Sebastiánom Smoleňákom, Martinom Hromkovičom a fyzioterapeutom Vladimírom Kudláčom pripravoval naše A-mužstvo na jarnú časť sezóny. Svojimi odbornými kvalitami, skúsenosťami, ľudským prístupom a v neposlednom rade svojím zapálením pre šport ukázal našim chlapcom nový rozmer futbalovej prípravy, ktorú väčšina z nich vo svojom živote ešte nezažila.  Bolo veľmi zaujímavé sledovať ako chalani s úžasom zisťovali aké majú nedostatky v ovládaní svojho tela, že majú na svojom tele svaly, o ktorých ani netušili, že ich majú  a ako zničení končili každý jeden tréning, hoci sa počas neho veľakrát ani nemuseli pohnúť z miesta. O záujme chalanov o takýto typ tréningov svedčí aj veľmi vysoká účasť na tréningoch, čo viedlo až k nutnosti rozdelenia hráčov do tréningových skupín, aby bolo možné dodržať efektívnosť tréningových jednotiek.

Skupina trénerov okolo Maroša vypracovala komplexný tréningový plán zimnej prípravy, ktorý zahŕňal silové tréningy vo fitnescentre, individuálne bežecké tréningy zamerané na rozvoj aerobnej kapacity a spoločné tréningy v Horskom parku zamerané na budovanie bežeckej a silovej kapacity jednotlivých hráčov.

Veríme, že tvrdo odpracované hodiny na Marošových tréningoch sa ukážu počas jednotlivých zápasov a prinesú požadovaný efekt vo forme víťazných zápasov.

Poďme na krátky rozhovor s Marošom:

Pán tréner, ešte predtým ako sa pustíme do otázok ohľadom pomoci nášmu klubu, veľmi radi by sme Vás privítali medzi nami a poďakovali sa za Váš čas a vedomosti, ktoré ochotne poskytujete našim chlapcom.

Na úvod sa v krátkosti pozrieme na Vašu trénerskú kariéru. Máte toho za sebou naozaj veľmi veľa,  čo Vás priviedlo k tomuto remeslu?

K trénovaniu ma priviedla náhoda keď som dostal možnosť trénovať moju prvú klientku, Danielu Hantuchovú. Pri nej som zistil,  že trénerská práca mi naplno nahradila vrcholový šport, a  že mám zrejme v sebe cit a danosti na trénovanie. Ale zároveň som si naplno uvedomil, že ma čaká  veľmi tvrdá a náročná cesta, aby som na sebe tvrdo zapracoval a postupne doštudoval všetko kde som cítil, že mám nedostatky.

Ktoré obdobie považujete vo svojej profesionálnej kariére za svoje najúspešnejšie?

Každé obdobie bolo niečím  výnimočné, lebo vždy sa niečo udialo čo vo mne zanechalo silný zážitok.  Naučil som sa tešiť z maličkostí a z postupných malých úspechov, ktoré prichádzali.

Na ktorých svojich zverencov najradšej spomínate a prečo?

Vždy spomínate na svojho prvého zverenca, lebo tam sa to celé začalo, ale ja veľmi rád spomínam na každého môjho zverenca,  pretože každý ma niečo naučil a posunul ma dopredu.

Prezraďte nám, aké je to trénovať známych športovcov, ktorý sú hrdinami pre širokú verejnosť a vzormi pre mládež?

Trénovať známych športovcov nie je pre mňa nijak zvláštne,  sú to takí istí ľudia ako každý z nás. Čím viac si dokážete udržať jasnú hlavu pri tréningoch so známymi ľuďmi a nemáte „strach“ z ich mena, tým lepšie s nimi dokážete pracovať. Nie je možné posunúť mega vrcholového športovca pokiaľ sa budete hýbať pod hranou. Musíte ísť vždy na hranu svojich možností,  len vtedy môžete uspieť.  Je to ťažké,  ale nie nemožné. Musíte sa veľakrát  spoľahnúť na sedliacky rozum a nehľadať mega zložité riešenia, keď všetko je vlastne tak jednoduché.

Ako ste sa dostali k natáčaniu sérií Extrémne premeny a čo Vás naučila spolupráca s ľuďmi s vysokou nadváhou?

Bol som pozvaný na casting, ktorý sa mi podarilo vyhrať.  Extrémne premeny ma naučili začať sa dívať na obéznych ľudí trošku inak ako dovtedy.  Sú to takí istí  ľudia ako my všetci, len potrebujú našu pomoc. Som nesmierne rád, že môžem využiť svoje skúsenosti pri ich trénovaní. Častokrát je spolupráca s nimi veľmi náročná na psychiku, ale sú to bojovníci, ktorí sa rozhodli urobiť zásadnú zmenu vo svojom živote, ku ktorej vedie dlhá a ťažká cesta.

Zmenila táto práca aj Vás ako človeka?

Áno, musel som sa naučiť trpezlivosti, musel som sa naučiť počúvať a byť oveľa empatickejší ako pri iných ľuďoch, pretože oni sú častokrát ako deti.

Čo pripravujete pre svojich zverencov, prípadne pre širokú verejnosť v najbližšej dobre?

Práve v týchto dňoch dokončujeme aplikáciu MOLfit.app, ktorá je primárne určená pre obéznych ľudí, ale postupne budeme do nej pridávať ďalšie programy a tréningy pre širokú verejnosť. Zároveň stále v spolupráci s mojou manželkou Zuzanou pripravujeme a nahrávame rôzne typy tréningov a ukážok cvičení pre rôzne skupiny ľudí,  aby sme ich motivovali k zdravšiemu životnému štýlu. 

Obráťme list, prečo ste sa rozhodli kývnuť na spoluprácu s futbalovým klubom ako je  TJ Slovan Vištuk? Čo Vás lákalo na práci s ľuďmi, ktorí sa športom neživia, ale majú ho ako svoj koníček?  

K spolupráci s futbalovým klubom ma nakopla myšlienka vybudovať systém, v ktorom môžeme ukázať ako pracovať s amatérskymi hráčmi na ich dlhodobom rozvoji.  Ukázať prepojenie kondičnej prípravy s futbalovou prípravou. Zároveň ma zaujala myšlienka môjho kamaráta Dušana Peška, ktorý je ochotný spolu so svojim bratom investovať nielen svoj čas, ale aj nemalé finančné prostriedky nato, aby vybudoval  pre deti a mládež,  ktorá sa chce futbalom baviť, alebo niektorí z nich v budúcnosti možno aj živiť ,čo najlepšie podmienky.

Je takáto spolupráca aj pre Vás niečím prínosná? Môže aj spolupráca s amatérskymi športovcami priniesť pre Vás nejaké nové poznatky, ktoré môžete využiť vo svojej ďalšej práci?

Každá spolupráca niečo prináša. V mužstve je veľa rôznych typov hráčov,  každý z nich ma špecifické fyzické danosti, preto je dôležité prispôsobovať a hľadať pre každého z nich iný spôsob trénovania. Je to dosť veľká výzva, ale zároveň je to to, čo robí túto spoluprácu zaujímavou aj pre mňa ako trénera .

Čo by ste na záver odkázali našim hráčom, ktorých ste mali možnosť spoznať a čo by ste im poradili do ďalšej fázy ich športového života?

Že keď sa už rozhodli trénovať,  tak nech to robia na 100%, lebo ináč to nemá význam.  A nech si uvedomia „ že pokiaľ sa chcú štverať po rebríku,  nesmú mať ruky vo vreckách „

ĎAKUJEME za rozhovor, dúfame, že spolupráca s našim klubom Vám prinesie veľa poznatkov a zážitkov a že ju časom spoločne rozšírime aj na naše mládežnícke mužstvá. Želáme Vám veľa úspechov a pevných nervov pri práci so športovcami.

 

Súvisiace články

„TRAGICKÝ“ týždeň zakončený treťou prehrou v rade

„TRAGICKÝ“ týždeň zakončený treťou prehrou v rade

"Tragický" týždeň má za sebou A - mužstvo TJ Slovan Vištuk. Ešte pred 2 týždňami figurovalo naše mužstvo na prvom mieste v tabuľke a napriek nešťastnej strate dvoch bodov v nadstavenom čase zápasu v Lozorne nič nenasvedčovalo kolapsu, ktorý mal prísť. V nedeľu...